BEET-TOX zinātniskais pamatojums

BEET-TOX zinātniskais pamatojums

Materiāls no „Inovatīvo biomedicīnas tehnoloģiju institūts”.

Molekulmasas frakcionētas sarkano biešu sulas izmantošanas fizioloģiskais pamatojums

  Kā zināms, sarkanās bietes ir populāras ne tikai kā kulinārijas sastāvdaļa, bet arī kā tautas līdzeklis. Tajā pašā laikā uzsvars tiek likts uz biešu spēju stimulēt asinsradi un uzlabot zarnu darbību. Bietes tiek uzskatītas par svarīgāko uztura dzelzs avotu, taču šis viedoklis ir kļūdains, ko apstiprina mūsu pētījumi par dzelzs satura izpēti dažādos dārzeņos. Bietes satur vairākus gaistošus savienojumus, kas, dzerot svaigi spiestu sulu, bieži izraisa nevēlamas blakusparādības (slikta dūša, vemšana, reibonis). Pārmērīga regulāra biešu sulas lietošana var izraisīt aknu bojājumus.

     Zinātniskās metodes ir apstiprinājušas biešu izteikto antioksidantu un pretiekaisuma iedarbību, spēju samazināt resnās zarnas vēža risku. Pirms dažiem gadiem britu ārsti aprakstīja lielu biešu sulas devu (līdz 500 ml dienā) spēju pazemināt asinsspiedienu, un šis efekts saglabājās 24 stundas pēc sulas dzeršanas. Tam sekoja britu ziņa, ka biešu sula 250-300 ml devā profesionālajiem riteņbraucējiem stimulēja izturības pieaugumu par 16%.

 

Aprakstītā biešu sulas iedarbība ir saistīta ar tās vazodilatējošo iedarbību, kuras pamatā ir Nobela prēmijas laureātu aprakstītā parādība. Tas ir slāpekļa oksīds, kas veidojas no nitrātiem un izraisa strauju kapilāru paplašināšanos (NO nav vienīgais faktors, kas ir atbildīgs par biešu vazodilatējošo iedarbību). Bietes ir viens no nitrātiem īpaši bagātajiem dārzeņiem. Jāpiebilst, ka pēc minēto publikāciju par bietēm parādīšanās zinātniskajā literatūrā ir būtiski samazinājusies negatīvisma pakāpe attiecībā uz pārtikas nitrātiem.

       

     Mēs veicām pētījumus ar cāļiem gan in vitro (izmantojot tievās zarnas preparātu in vitro), gan in vivo (dzīvi mājputni), lai novērtētu dārzeņu sulu spēju stimulēt dzelzs uzsūkšanos. Tika pētītas 14 biešu šķirnes, un viena biešu šķirne tika atzīta par īpaši perspektīvu projektam.

 

     Konstatēts, ka sarkano biešu sulas spēja uzlabot dzelzs uzsūkšanos ir ievērojami augstāka nekā citiem dārzeņiem. Tomēr šis efekts nebija saistīts ar augstu dzelzs saturu sulā, bet gan ar dažu vidēja molekulāro savienojumu klātbūtni, kas paātrina dzelzs jonu pārnešanu no zarnu dobuma asinīs. Sulas lielmolekulārie komponenti palēnināja šo procesu. Tā radās ideja frakcionēt biešu sulu, pamatojoties uz tās sastāvdaļu molekulmasu, lai atdalītu nepieciešamo vidējas un zemas molekulmasas frakciju.

 

Šiem nolūkiem tika izmantota ultrafiltrācijas tehnoloģija caur puscaurlaidīgām membrānām. Augu sulas frakcionēšanu pēc molekulmasas, lai uzlabotu pārtikas produkta funkcionālās īpašības, mēs veicām pirmo reizi pasaulē.

     No frakcionētas biešu sulas esam izstrādājuši veselīguu pārtikas produktu:

- BEET-TOX (parastais pārtikas produkts), kas samazina triglicerīdu saturu asinīs, optimizē holesterīna frakcionēto sastāvu, ir hepatoprotektīvs efekts un veicina aknu atbrīvošanos no liekā tauku aptaukošanās (steatozes).

In vitro BEET TOX inhibē žurku kaulu smadzeņu stromas multipotentu mezenhimālo šūnu (ti, cilmes šūnu) diferenciāciju adipocītos, bet vietējā sarkano biešu sula nevar izraisīt šādu efektu. BEET TOX  lipotropā iedarbība in vivo tika pārbaudīta žurkām ar eksperimentālu hemorāģiskā šoka modeli, kā arī ar eksperimentālu aptaukošanos. Kā zināms, akūta asiņošana izraisa tauku metabolisma disregulāciju.

Tika konstatēts, ka 1 ml BEET TOX  lietošana 1 mēnesi žurkām ar aptaukošanos izraisīja ķermeņa masas samazināšanos par 38% (mātītēm) un 25% (tēviņiem). Dzīvniekiem bija brīva pieeja barībai. Triglicerīdu koncentrācija samazinājās par 60% (sievietēm), holesterīna frakciju (LDC/HDC) attiecība mainījās no 1,20 uz 2,12.

 

Interesantākie rezultāti iegūti žurku aknu histomorfoloģiskajā pētījumā. BEET TOX  neietekmē neskartu žurku aknu morfoloģiju, bet būtiski ietekmē taukainās žurkas. 1 mēneša laikā žurku mātītēm aknas tika atbrīvotas no liekajiem taukiem hepatocītos, hemosiderīna līmenis pazeminājās gan hepatocītos, gan Kupfera šūnās.

Informācijas avoti par BEET TOX  efektivitāti cilvēkiem ir ģimenes ārsti, kā arī gastroenterologi, hepatologi. Mums ir izveidojusies cieša sadarbība ar Latvijas Infektoloģijas centru, Jūras medicīnas centru, Klīniskās universitātes slimnīcas Gastroenteroloģijas, hepatoloģijas un diētterapijas centru. P. Stradiņa.

 

Pastāvīga informācija par BEET TOX  efektivitāti tiek regulāri saņemta arī bezmaksas konsultācijās, kas katru mēnesi notiek Institūta veikalā "Veselīgā pārtika" Rīgā. Ieteicamā produkta deva ir 50 ml/dienā personām, kuru svars ir 70 kg vai mazāk, un 50 ml x 2/dienā klientiem >70 kg. Kursu ilgums 45 dienas; 3 kursi gadā.

 

Kādas ir BEET TOX  lietošanas indikācijas? Pirmkārt, tā ir aknu taukainā deģenerācija, pēc tam - hepatīts (vīrusu vai toksisks, ieskaitot alkoholiskos), cukura diabēts, aptaukošanās. Atbilstoši Latvijas noteikumiem pacients savu personīgo izmeklējumu rezultātu kopiju saņem no ģimenes ārstiem. Tāpēc lielākajai daļai produkta lietotāju ir iespēja neatkarīgi uzraudzīt aknu asins marķieru dinamiku pirms un pēc BEET TOX  kursa.

 

Vienā no pētījumiem dalībnieki tika piesaistīti Jūras medicīnas centra Gastroenteroloģijas nodaļas (2013-2014) un Veselības centra Pļavnieki (2015) ambulatorajiem pacientiem Rīgā. Lai piedalītos pētījumā, pacientiem bija jāatbilst šādiem kritērijiem: vecums 25-70 gadi, atļauja piedalīties pētījumā, aknu steatozes diagnoze, kas apstiprināta ar ultraskaņu, datortomogrāfiju vai magnētiskās rezonanses attēlveidošanu, paaugstināts ALAT, ACAT līmenis serumā, negatīvi testi. B hepatīta antigēna klātbūtnei un antivielas pret C hepatīta vīrusu, tika izslēgti pacienti ar cukura diabētu, klīniski nozīmīgu hronisku vai jebkuru akūtu infekcijas slimību, grūtnieces.

 

Pirms testa sākuma visi dalībnieki aizpildīja anketu. Dalībnieki tika sadalīti divās grupās:

1. Pacienti ar aknu steatozi, kas dzer ne vairāk kā 14 dzērienus nedēļā vīriešiem un 7 dzērienus nedēļā (n=91); alkohola patēriņš 122-123 g nedēļā;

2. Pacienti ar aknu steatozi, kuri lieto alkoholu >14 dzērieni nedēļā vīriešiem un >7 sievietēm (n=92), alkohola patēriņš 199-212 g/nedēļā.

 

Pacientu grupas tika randomizētas divās apakšgrupās atkarībā no tā, vai viņi lietoja BEET TOX . Produktu devas bija šādas: 50 ml (ja ķermeņa masa <70 kg) vai 100 ml (>70 kg) dienā 45 dienas.

 

Pirms pētījuma sākuma un pēc 3 mēnešiem tika veikti šādi pētījumi:

-ĶMI,

- Vēdera dobuma ultraskaņa pēc standartizētiem kritērijiem

 

- bioķīmiskā asins analīze (ALAT, ASAT, sārmainās fosfatāzes, kopējais bilirubīns, kopējais holesterīns, holesterīna frakcijas, triglicerīdi, glikoze, hemoglobīns).

 

BEET TOX  lietošana 1.grupas pacientiem statistiski nozīmīgi samazināja ALAT aktivitāti, triglicerīdu koncentrāciju, kā arī kopējo holesterīnu un optimizēja holesterīna frakciju attiecību asinīs. 2. grupā BEET TOX  izraisīja gan transamināžu aktivitātes, gan ALP un triglicerīdu līmeņa pazemināšanos.

 

Pētījumi liecina, ka BEET TOX  (50-100 ml / dienā) lietošana 45 dienas pozitīvi ietekmē lipīdu profilu un alkohola aknu bojājumu smagumu pacientiem ar hronisku alkoholismu sievietēm un vīriešiem. Regulāra BEET TOX  lietošana uzlabo aknu darbību bezalkoholiskas aknu steatozes gadījumā un vismaz palēnina orgānu bojājumu progresēšanu. Sievietes ir jutīgākas pret BEET TOX  hepatoprotektīvo iedarbību. Optimālā shēma BEET TOX  lietošanai ir 45 dienu kurss; kursu atkārto 3 reizes gadā 2-4 gadus. 24% sieviešu ar palielinātu ķermeņa masu tika novērota tā samazināšanās.

Atpakaļ uz emuāru